Wnętrza współczesnych domów opieki dla seniorów
Rodzina

Wnętrza współczesnych domów opieki dla seniorów

Advertisement

Współczesne domy opieki dla seniorów to wcale nie obdrapane ściany, odpadające podłogi oraz stare, rozwalające się umeblowanie. Budynki architektoniczne zaadaptowane na potrzeby urządzenia w nich domów opieki dla seniorów zadziwiają elegancją oraz wysoką klasą.

Wiele tych placówek mieści się w dawnych dworkach lub budynkach mających bogatą przeszłość historyczną. Seniorzy bardzo dobrze czują się w przestronnych miejscach, pokoje dostosowane są do ich potrzeb, urządzono je dyskretnie i ze smakiem. W ośrodkach na ścianach brak nieestetycznych, obdrapanych draperii. Obecne są za to ściany we wszystkich możliwych kolorach pasteli. Dzięki temu korytarze jawią się jako miejsca przyjazne i ciepłe. Pokoje seniorów także mają w sobie wiele ciepła i luzu. Na ścianach znajdują się malownicze tapety, takie, jakie starsze pokolenia lubią najbardziej, w motywy roślinne lub geometryczne. W każdym pokoju znajduje się zegar, dzięki czemu mieszkaniec ośrodka w każdej chwili może zerknąć, która jest godzina.

Ciepło, przytulnie i niedrogo

Bardzo dużą uwagę w domach opieki dla seniorów przywiązuje się do jakości mebli. Najważniejszym meblem w pokoju seniora jest oczywiście łóżko. Ma służyć przede wszystkim za wygodne miejsce do spania, a także za sferę wypoczynku w ciągu dnia. Do dyspozycji w pokojach ośrodka pozostają także fotele ze stolikami. To właśnie przy takich dyskretnych stolikach seniorzy piją popołudniową kawę lub spędzają czas na ploteczkach. Fotele są bardzo wygodne nie tylko dla mieszkańców domów opieki, ale także dla gości tłumnie przybywających z zewnątrz. Cena za pokój w ośrodkach nie jest wygórowana, zaliczają się do niej także ceny za wszelkie posiłki, a w ciągu dnia jest ich konkretna ilość. Jada się śniadania, obiady dwudaniowe, podwieczorki oraz kolacje. Menu placówki jest niezwykle urozmaicone i nie ma mowy, aby któraś z potraw serwowanych w dany dzień powtórzyła się jeszcze w ciągu tego samego tygodnia. Kucharki bardzo dbają o urozmaicone menu i pilnują, by w obiadach znalazło się jak najwięcej witamin i składników odżywczych potrzebnych seniorom do prawidłowego funkcjonowania.

Przegląd wnętrza domu opieki

Przestronne korytarze domów opieki za dziesiątkami drzwi skrywają indywidualne tajemnice. Gdy drzwi do pokoi są pouchylane – zewsząd dochodzi przyjemny gwar. To samo ma miejsce na świetlicy, zwłaszcza w godzinach wieczornych, gdy mieszkańcy w grupach oglądają swoje ulubione seriale lub programy informacyjne. Świetlica służy także seniorom do spotkań, podczas których ustala się dyżury współpracy przy różnych czynnościach i zajęciach prowadzonych w domu opieki. Jeśli mieszkańcy czują się na siłach, mogą zawsze pomóc zawsze podczas prac w kuchni lub w ogrodzie. Dzięki temu zawiązują się nieśmiałe przyjaźnie i człowiek nie czuje się już tak samotny. Każdy pokój w domu opieki oddzielony jest od korytarza solidnymi, drewnianymi drzwiami. Na korytarzach znajdują się krzesła dla gości odwiedzających domy, a także mnóstwo wypielęgnowanej roślinności doniczkowej, która nie dość, że podnosi ekologiczny koloryt wnętrza, to jeszcze daje bardzo przyjemny zapach. Woń doniczkowych kwiatów najintensywniej czuje się podczas ciepłych miesięcy, wiosną i latem.

Sielsko i anielsko

Człowiek po sześćdziesiątym roku życia potrzebuje wytchnienia i spokoju. Odnajdzie je w domu opieki Wigor, obok osób z podobnym nastawieniem do wielu spraw oraz o zbliżonej filozofii życiowej. Nie wszystkie pokoje w ośrodkach mogą posiadać balkony, ale mieszkańcy chętnie zapraszają się wzajemnie do swoich pokoi. Nikt tu nie czuje się odrzucony, a zawsze jest o czym porozmawiać z sąsiadem lub sąsiadką o zbliżonym wieku. Na balkon można wystawić leżaki w ciepły dzień, by czytać książki lub słuchać audiobooków. Pora poobiednia idealna jest do tego, by przejść się na spacer. Domy opieki zazwyczaj położone są w zacisznych miejscach, pełnych zieleni, gdzieś nad wodą, gdzie przyjemnie cykają świerszcze, a z okien można zaobserwować bajeczne wschody i zachody słońca.

Jesień życia bez stresu

Nad seniorami zmagającymi się w domach opieki z problemami zdrowotnymi zawsze czuwają wolontariusze. Nie trzeba tutaj wstydzić się swoich przypadłości. Opiekujący się starszymi mieszkańcami wykazują się ogromną troską oraz czułością, co sprawia, że łagodniej znosi się wszelkie choroby i dolegliwości. W ośrodkach pilnuje się czasu przyjmowania leków oraz suplementów poprawiających zdrowie i samopoczucie. Wolontariusze po prostu mają za zadanie dopilnować tego, o czym statystyczny senior nie pamięta lub świadomie chce wypierać ze swojej pamięci. Dla seniorów z problemami osobistymi możliwe jest skorzystanie z pomocy terapeutów, którzy pomagają łatwiej wychodzić z wszelkich rozczarowań oraz traum. Każdy dzień w domach opieki kończy się wspólną kolacją oraz ciekawymi rozmowami. Seniorzy lubią spędzać długie wieczory na zabawach przy grach planszowych, a także buszowaniu w Internecie na ulubionych portalach. Chętnie czytają książki i ciągle starają się być na bieżąco z otaczającym ich światem.

Post Comment