Czy technologia wyprze zawód?
Technologia

Czy technologia wyprze zawód?

Advertisement

W dyskusjach naukowych raz za razem słychać dowody świadczące o pewnego typu troskach o przyszłość zawodów w większości krajów. O ile współcześnie może to nie stanowić jeszcze problemu, o tyle za kilkanaście lat zalgorytmizowane roboty mogą okazać się w znacznym stopniu lepszymi pracownikami aniżeli ludzie. Jak w stosunku do tego rysuje się przyszłość dla ludzkości?

Już dziś mówi się, że w niedalekiej perspektywie zniknie aż kilkaset profesji. Praca realizowana przez zatrudnione osoby zastąpiona zostanie wydajnością robotów. Największe niebezpieczeństwo dotyka bez wątpienia takich zawodów, które nie wymagają wyższych umiejętności. Osoby zarządzające przedsiębiorstwami, opierającymi się na pracy fizycznej pracowników, ostrożnie wprowadzają do generalnego funkcjonowania maszyny. Warto zaznaczyć, czemu rozwiązanie to jest tak opłacalne dla firm.

Mogłoby się wydawać, iż korzystanie z maszyn w swojej pracy jest bardzo drogie. To argument zgodny z prawdą, niemniej jednak warto podkreślić, że inwestowanie w to zdoła w szybki sposób zwrócić się, bowiem wydajności robota nie da się porównywać z wydajnością ludzką. Robot nie potrzebuje dni wolnych od pracy, też nie choruje, pracuje z takim samym poziomem produktywnością przez siedem dni w tygodniu. To rzecz jasna z takich powodów praca wykonywana przez robota może być niebezpieczna dla osób pracujących na niewysokichmało wymagających stanowiskach w tym sensie, iż ci nie zdołaliby zdobyć pracy.

Ostatnimi czasy donośnie mówiło się o sugestii wprowadzenia podatku od pracy maszyn, dlatego że mogłoby pewnym sposobem spowolnić ekspansję robotów. Ma to swoich popleczników oraz oponentów, niemniej jednak przedstawia jedną kluczową kwestię – maszyny będą wykorzystywane coraz bardziej w różnego typu pracy oraz przez biznesmenów zajmujących się na przykład przemysłem.

Trzeba podkreślić, iż człowiek nie będzie zastąpiony całkiem przez roboty. Za każdym razem będzie musiała znaleźć się doświadczona osoba do ich obsługiwania oraz doglądania, tak więc tak nie jest, iż pozanikają wszystkie profesje. Dyskutuje się też, że za jakiś czas ludzkości w zupełności wystarczy czterogodzinny dzień pracy, gdyż zdecydowana większość działań będzie wykonywana z wykorzystaniem innowacyjnych technicznie maszyn.

Post Comment