W jaki sposób oświetlić balkon lub taras?
Dom

W jaki sposób oświetlić balkon lub taras?

Advertisement

Montując oświetlenie w naszym mieszkaniu nie powinniśmy zapominać także o stronie zewnętrznej. Często mówi się, że balkon/taras jest przedłużeniem salony, dlatego musi posiadać odpowiedni klimat. W jaki sposób dobrze oświetlić te miejsca? Jaki rodzaj lamp będzie najlepszy?

Taras czy balkon to miejsca, to miejsca przeznaczone na odpoczynek czy spotkania z przyjaciółmi. Oprócz właściwej aranżacji istotne jest także dobranie odpowiedniego oświetlenia, które z jednej strony będzie budowało klimat miejsca, z drugiej, będzie spełniało swoją praktyczną funkcję. Umieszczając oświetlenie na tarasie czy balkonie, musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów.

O czym warto pamiętać?

Umieszczając oświetlenie na balkonie czy tarasie powiększamy przestrzeń naszego mieszkania czy domu. Podobnie jak w innych pomieszczeniach, powinniśmy wybrać odpowiedni rodzaj oświetlenia. Intensywność światła nie musi być duża, ponieważ zazwyczaj zależy nam na stworzeniu przytulnego i klimatycznego nastroju. Najlepiej w takim przypadku sprawdzają się lampy świecące ciepłą i jasną barwą. Aby stworzyć właściwy nastrój, lepiej wykorzystywać oświetlenie boczne lub podłogowe.

Musimy zadbać także o zabezpieczenie tego typu oświetlenia. Na balkonie, tarasie czy ogólnie w ogrodzie powinniśmy umieszczać lampy, które będą odporne na wilgoć, pył oraz inne czynniki. Należy stosować specjalne oprawy chroniące oświetlenie, szczególnie to znajdujące się poza zasięgiem zadaszenia. Istotna jest także jakość materiału z jakiego wykonane są lampy. Aby zapobiec szybkiemu niszczeniu, najlepiej wybierać lampy wykonane ze stali nierdzewnej, aluminium czy z materiałów syntetycznych. Pamiętajmy także o kablach – jeśli nie są wmontowane w podłogę czy ścianę, powinny znajdować się w odpowiednio zabezpieczonych obudowach.

Oświetlenie ogrodowe mogą Państwo znaleźć w asortymencie sklepu E-klosz.pl

Jakie lampy wybierać?

Wszystko będzie zależało od wielkości danego miejsca. Balkony zazwyczaj wymagają mniejszej ilości źródeł światła. Wystarczające będą w tym miejscu lampy naścienne lub zamieszczone na balustradzie. Pamiętajmy jednak, aby zadbać o bezpieczne zamocowanie tego typu oświetlenia. Idealnie sprawdzają się także niewielkie lampiony, które można postawić na stole lub zawiesić nad naszymi głowami. Z łatwością i odrobiną pomysłowości sami możemy wykonać taki rodzaj oświetlenia.

Jeśli chodzi o taras, także mamy spory wybór. Musimy pamiętać, że w przypadku oświetlenia tarasu czy ogrodu potrzebujemy różnego rodzaju oświetlenia. Jeśli zależy nam na lepszym doświetleniu tarasu powinniśmy wybrać lampę sufitową lub naścienną, umieszczoną na przykład nad stołem. W przypadku schodów czy ścieżek prowadzących na balkon dobrze jest zamontować delikatne oświetlenie, które nie będzie nas oślepiać i zapewni bezpieczeństwo. Dla podkreślenia klimatu oraz wystroju tarasu warto wybrać oświetlenie punktowe, na przykład w postaci lampionów.

Pamiętajmy także o zużywanej energii. Duże powierzchnie tarasu czy ogrodu narażają nas na spore koszty, dlatego powinniśmy zadbać o właściwy wybór oświetlenia w tych miejscach. Najlepszym rozwiązaniem wydają się być lampy energooszczędne, na przykład diody LED lub lampy solarne. Wybierając pierwszy rodzaj oświetlenia oszczędzasz nawet do 90% energii, w drugim przypadku energia czerpana jest ze słońca, dlatego lampy nie wymagają właściwie żadnych nakładów finansowych.

One Comment

Post Comment