Jak pobudzić swoją kreatywność?
Rozrywka

Jak pobudzić swoją kreatywność?

Advertisement

Choć w psychologii nie istnieje dokładna definicja cechy bądź umiejętności, jaką jest kreatywność, nazywa się w ten sposób osobę twórczą, wpadającą na błyskotliwe pomysły,tworzącą nowe koncepcje i skojarzenia.

W szkole kreatywność nie jest doceniana. Często obrazki na plastyce należy zrobić wedle odgórnie przyjętego szablonu, a zadanie z matematyki rozwiązać poprzez zastosowanie strategii sugerowanej przez nauczyciela. W niektórych zawodach bycie kreatywnym jest najważniejszą cechą, bo umiejętności praktyczne szybko można nadrobić. Należy do nich zawód copywritera, w którym trzeba napisać kilka tekstów na ten sam temat, ale za każdym razem w inny sposób. Bez kreatywności szybko można się zniechęcić.

Kreatywny powinien być również grafik lub pracownik agencji reklamowej, który obmyśla koncepcję lub strategię działań dla klienta. Kreatywność przydaje się blogerom, bez niej szybko można dojść do wniosku, że na dany temat napisało się już wszystko i porzucić intratne zajęcie, które kiedyś sprawiało mnóstwo satysfakcji. Nie rodzimy się z tą cechą, a nawet jeśli, szybko zostaje stłumiona poprzez nauczycieli i racjonalnych dorosłych. Na szczęście cechę tę można pielęgnować. Pomogą nam w tym trzy postawy:

Zacznij działać i zdejmij z siebie presję

Tym, co nie pozwala nam wcielać śmiałych pomysłów w życie, jest niepewność co do swoich możliwości i wewnętrzny krytyk. Być może jako dzieci byliśmy karani za śmiałe pomysły, jak pisanie po ścianach, wysypywanie mąki na podłogę i malowanie w niej palcami. Jeśli dla rodzica najważniejszy był porządek i spokój, a także nie umiał pokierować potrzeby spontanicznej ekspresji na inne tory (np. tablicę do malowania, miskę z mąką, w której można zmieszać różne kasze), możemy czuć się zblokowanie przed realizacją śmiałych pomysłów. Często otoczenie reaguje krytyką, gdy chcemy się wyłamać i zrobić coś inaczej niż pozostali. Boimy się działać, by nie stracić akceptacji. W takich sytuacjach może pomóc świadomość, że to tylko notatka w brudnopisie i nie pokażemy jej nikomu.

Między innymi jajka styropianowe, kleje, tkaniny i materiały drewniane dostępne są w sklepie Dekolo

Odrzuć perfekcjonizm

Tym, co chroni przed krytyką i odrzuceniem, jest chęć zrobienia czegoś perfekcyjnie, bo wtedy nikt nie będzie mógł się przyczepić. Niestety, gdy chcemy coś zrobić idealnie, zajmuje to o wiele więcej czasu, a po drodze często rezygnujemy. Dla motywacji ważne jest poczucie kończenia pewnych etapów. Dlatego większy projekt podziel na mniejsze części, świętuj ich ukończenie i pozwól sobie na niedoskonałość.

Zrelaksuj się

Freelancerzy pełniący zawody artystyczne, często obserwują, że najlepsze pomysły wpadają im do głowy, gdy zamkną laptopa i zaczynają się relaksować. Kreatywność wymaga rozluźnienia się, odpuszczenia stresu, kontroli i presji. Często musimy wyjść z łóżka tuż przed snem i zanotować pomysły, które wtedy pojawiają się pod osłoną nocy.

To nie znaczy, że od tej pory należy nic nie robić. Inspiracja istnieje, ale musi zastać nas przy pracy. Pisarze często podkreślają, że nie czekają na natchnienie. Zaczynają pisać, a potem decydują, które zdania są wartościowe.

Post Comment