Panele słoneczne – czy to się opłaca?
Technologia

Panele słoneczne – czy to się opłaca?

Advertisement

Technika pędzi do przodu i powstają coraz nowsze sposoby na ekologiczne zaopatrzenie swojego domu w energię. Zazwyczaj ekologia kojarzona jest jednak z wysokimi kosztami. Jak jest naprawdę? Czy warto zainstalować panele słoneczne i jaka jest szansa, że to się zwróci?

Sekrety nowoczesności

Tak naprawdę instalacje fotowoltaiczne (fotowoltaika) są już dzisiaj inne, niż kilka, kilkanaście lat temu. Udaje się obniżać zarówno koszty ich produkcji, jak i montażu. Daje to wiele szans dla potencjalnych klientów – pod warunkiem, że zainteresują się oni odpowiednią ofertą. Zdecydowanie nie warto inwestować w stare panele, nawet gdyby można było dostać je za pół darmo. Kluczem do sukcesu jest właśnie nowoczesność i kompatybilność technik. Przed zakupem zawsze należy głęboko przyjrzeć się charakterystyce swojego otoczenia i dopasowaniu modeli. W ostatnim czasie szczególną popularnością cieszą się panele wielodiodowe i monokrystaliczne, poprawiające sprawność wychwytywania światła z przestrzeni.

Trochę cierpliwości

Kupno i montaż paneli słonecznych to spory wydatek, lecz trzeba spojrzeć na niego jak na inwestycję długoterminową. Niewątpliwie będzie się zwracać, lecz potrzeba na to trochę czasu. Jak pokazują badania, nawet przy najmniej sprzyjających warunkach panele zaczynają się zwracać po siedmiu latach (przy lepszych warunkach już znacznie wcześniej). Wbrew częstym stereotypom, korzystanie z energii słonecznej jest obecnie możliwe przez cały rok. Nawet w zimowe dni, kiedy dach pokryty jest śniegiem, panele słoneczne są w stanie wychwycić słońce. Dużym problemem nie będą więc także miesiące o pozornie niesprzyjającej pogodzie. Dodatkowo na instalację słoneczną można pozyskać dotację, co pomoże podwyższyć opłacalność całej inwestycji. Mówiąc o zaletach nie można też zapomnieć o bardzo pozytywnym wpływie na środowisko i podniesieniu realnej wartości rynkowej swojej nieruchomości. Obecnie ekologia jest w modzie i nowoczesne techniki zaopatrywania domu w energię są bardzo w cenie. Dlaczego by nie iść z nurtem XXI wieku?

Post Comment