Malta, czyli jak połączyć wczasy z wycieczką
Turystyka

Malta, czyli jak połączyć wczasy z wycieczką

Advertisement

Każdy planujący wakacyjny urlop, już na kilka miesięcy przed latem, marzy o tym gdzie zamierza się udać w tym roku. Dla niektórych pragnieniami stają się góry, dla innych jeziora, złociste plaże, słońce lub piękne zabytki i krajobrazy. Idealnie, gdy uda nam się połączyć kilka możliwości. Taką szansę, daje nam mały wyspiarki kraj – Malta, zlokalizowany na Morzu Śródziemnym. Choć tajemnicza i dla niektórych obca, Malta jest gościnna dla turystów, co udowadniają powiększające się z roku na rok ich tłumy.

Trochę historii

Na obecną Maltę, znaczne piętno odcisnęła burzliwa historia wyspy. Początkowo rzymska, później wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk, będąc przez długi czas pod panowaniem arabskim. Efektem tego są charakterystyczne nazwy miejscowości i język, będący mieszanką włoskiego, arabskiego, angielskiego i lokalnych dialektów. Zapewne wielu zdziwi, skąd wzięły się tu wpływy języka Szekspira. Malta od początku XIX wieku była pod panowaniem brytyjskim, co do dziś objawia się w postaci:

  • ruchu lewostronnego,
  • urzędowego języka angielskiego (praktycznie każdy potrafi się tu porozumieć w tym języku),
  • brytyjskie gniazdka elektryczne (turyści powinni zaopatrzyć się w specjalne przejściówki),
  • duża ilość turystów z Wlk. Brytanii, którzy posiadają tu swoje apartamenty i chętnie odwiedzają Maltę w sezonie letnim.

Kilka słów o Malcie

Kraj ten, będący członkiem Unii Europejskiej, jest położony na archipelagu kilku wysp, z których największe to Comino, Gozo i Malta. Stolica kraju – Valetta, wzięła swoją nazwę od nazwiska mistrza Zakonu Joannitów, który zadecydował o jej budowie. Nie jest to typowo samodzielne miasto, a część składowa swego rodzaju aglomeracji, łączącej kilka zabytkowych miast, w jeden organizm. Valetta posiada piękne nabrzeże, a także liczne zabytki, wśród których wymienić można m.in. Pałac Wielkich Mistrzów i Kontrkatedrę św. Jana. Inne ciekawe miasta na Malcie to Rabat, czy Sliema.

Entuzjaści fauny i flory, zawiodą się z powodu ubogiej ilości gatunków żyjących na Malcie, natomiast z pewnością zachwycą się urodą skał i klifów. Na szczególną uwagę zasługuje tu Azure Window, czyli okno skalne, utworzone przez wodę morską.

Urodę Malty i jej walory naturalne wykorzystywali też filmowcy. Fani kina mogą podróżować szlakami ich ulubionych aktorów, którzy kręcili tu filmy. Są to między innymi Hrabia Monte Christo, Aleksander, czy kilka filmowych adaptacji przygód Agenta 007.

Czego nie znajdziesz w każdym przewodniku

Nieodkrytym przez turystów, a wartym do odwiedzenia miastem jest Mosta. Znajduje się tam kościół, posiadający jedną z największych na świecie kopuł. Czwarta co do wielkości tego typu konstrukcja góruje nad miastem i z racji ciekawej historii i rozmiarów, jest często odwiedzana przez turystów.
Jeśli zamierzamy udać się na Maltę w trakcie wakacji letnich, starajmy się wybrać termin przypadający w okolice dnia 15 sierpnia.
Maltańczycy, znani ze swej religijności, organizują specjalne parady i pokazy sztucznych ogni, chcąc uczcić święto Wniebowzięcia Maryi Panny.
Piękne instalacje, ozdoby i przemarsze w których biorą udział całe wioski, są niezwykłą i unikatową atrakcją turystyczną.

Podsumowując, Malta jest ciekawym kierunkiem podróży, z którego łatwo skorzystać, dzięki łatwym i częstym połączeniom lotniczym, z kilku polskich miast.

One Comment

  1. Na Malcie jest bardzo dużo kościołów, i praktycznie 99% ludności mówi po angielsku. Jednocześnie wiele osób porozumiewa się w języku maltańskim, więc jest to jeszcze bardziej ciekawe 🙂

    Reply

Post Comment