Jak mądrze wybrać zabawkę dla noworodka
Rodzina

Jak mądrze wybrać zabawkę dla noworodka

Advertisement

Przy wyborze zabawek dla noworodków nie warto kierować się ilością funkcji technicznych, którymi są naszpikowane ani mnogością kolorów. To co podoba się starszym dzieciom nie do końca znajdzie zastosowanie u niemowlęcia. Należy pamiętać, że nie wszystkie jego zmysły są jeszcze w pełni ukształtowane i wielość bodźców nie pomoże mu w skupieniu uwagi. Pierwsze zabawki przeznaczone dla maluszka powinny być stosunkowo proste. Warto skoncentrować się na możliwościach dziecka, tak aby gadżety, które dla niego wybierzmy spełniały rolę stymulująca i pobudzając ważne obszary  w rozwijającym się mózgu. Zmysły, które delikatnie warto pobudzać to słuch, dotyk a także rozwijający się dopiero wzrok.

Słuch

Dziecko po urodzeniu dość wyraźnie słyszy wysokie tony, na niespodziewane i głośne dźwięki reaguje strachem. Lekarze zalecaj aby jak najwięcej w tym okresie mówić do maleństwa oswajając je ze sowim głosem. W tym okresie sprawdzą się zabawki z wbudowanych cichym i spokojnym dźwiękiem. Mogą to być zarówno pozytywki jak i grzechotki. Ciekawym rozwiązaniem są przytulanki wydające odgłos bicia serca. Na dziecko działają uspokajająco, kojarząc mu się z bezpieczeństwem i obecnością mamy. Dodatkowo posiadają opcje samoistnego włączania się zaraz, kiedy maluszek zaczyna płakać.

Dotyk

Noworodek doskonale czuje różnicę miedzy fakturą materiałów. Nie może co prawda jeszcze samodzielnie podnieść przedmiotu i dokładnie go obejrzeć, jednak odróżnia przyjemny i pluszowy welurek od nieco szorstkiego sztruksu. Pediatrzy doradzają pobudzanie tego obszaru poprzez dostarczanie dziecku odpowiedniej stymulacji materiałami i fakturami. Dobrze sprawdzi się tu np. mały kocyk, zszyty metoda patchworkową z różnych gatunków tkanin: weluru, flaneli, polaru, sztruksu.

Wzrok

Noworodki zazwyczaj widzą przedmioty z odległości ok. 20-25 cm, nie dostrzegają jednak szczegółów. Nie rozróżniają jeszcze wszystkich barw. Te, które widzą wyraźniej to podstawowe mocne kolory : żółty, czerwony, niebieski i zielony. Co ciekawe doskonale widzą biały i czarny. Nie warto inwestować zatem w tak popularne słodkie, pastelowe kolory oferowane przez większość producentów. Cieszą one co prawda oczy, niestety głównie rodzicielskie. Wybierane zabawki powinny cechować się mocnymi i nasyconymi barwami. Lepiej także, aby zdecydowanie przeważała jedna z nich- mnogość deseni i kolorów niepotrzebnie rozproszy dziecko powodując jego dyskomfort. Na płaszczyźnie zmysłu wzroku, pediatrzy polecają zabawę z balonikiem, którego kształt nawiązuje do owalu ludzkiej twarzy. Warto umieścić go w odległości ok. 30 cm od oczy dziecka. Można narysować na nim prosty kształt czarnym flamastrem.

Noworodki bardzo lubią być delikatnie bujane i kołysane. Producenci akcesoriów dla dzieci, wychodząc wobec oczekiwaniom klientów, wprowadzili pełne linie odpowiednich łóżeczek i fotelików, które mogą być używane już od pierwszych dni Twojego maleństwa. Dodatkowo nie ma potrzeby zmieniania ich co kilka miesięcy, takie produktu „rosną” wraz z Twoim dzieckiem- dzięki odkręcanym i rozsuwanym elementom zmieniają swoje funkcje i możliwości.

Najważniejsze o czym musisz pamiętać przy wyborze odpowiedniej zabawki :

  • Bezpieczeństwo– zabawka powinna być opatrzona symbolem CE- deklaracją producenta, że jego wyrób spełnia wymagania dyrektyw bezpieczeństwa prawa unijnego. Nie jest to tylko chwyt reklamowy i marketingowy- aby móc posługiwać się takim symbolem producent  musi wykonać stosowne  analizy i podjąć szereg działań dla spełnienia określonych wymagań. Następnie produkt poddawany jest procedurze oceny zgodności z odpowiednimi dyrektywami.  Produkt powinien także oznaczony być widoczna nazwą i adresem producenta lub importera oraz informacją o wieku dla którego przeznaczona jest zabawka.
  • Higiena– staraj się wybierać zabawki, które łatwo utrzymać w czystości – np. umyć w bieżącej wodzie z mydłem lub uprać. Od razu odrzucaj te które oznaczone są symbolem niedozwalającym na pranie mechaniczne. Pamiętaj także, ze zabawka kupiona w sklepie- nawet ta opakowana, przed trafieniem do dziecka powinna zostać przez Ciebie zdezynfekowana.

Artykuł nawiązuje do sklepu z odzieżą dla dzieci Lencia który według opinii naszych czytelników cieszy się ogromną, stale rosnącą popularnością w Polsce. W sklepie można również kupić zabawki dla dzieci które są bardzo wysokiej jakości.

Post Comment