Jaki wybrać rodzaj działalności?
Biznes i finanse

Jaki wybrać rodzaj działalności?

Advertisement

Osoby, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą bardzo często zastanawiają się nad wyborem profilu oraz formą działalności. Ma to wpływ na podejmowanie decyzji o lokalizacji, współpracy, kosztach, a nawet segmencie klientów.

Jest to pierwszy etap podejmowania decyzji o działalności gospodarczej, który wpływać będzie na jej rozwój. Do wyboru jest produkcja, handel oraz usługi, zarówno tradycyjne jak i internetowe. Aby ocenić, która forma będzie najlepsza, trzeba podsumować koszty, zrobić biznesplan i sprawdzić rynek pod tym kątem. Ponadto biznes musi być opłacalny, dlatego warto wziąć pod uwagę swoje umiejętności, pomysły oraz możliwości rynkowe. Wybór działalności usługowej może być podyktowany pasją do danej dziedziny, a co za tym idzie większa energia do działania.

Szukasz konta dla swojej firmy? Sprawdź konta firmowe ranking – wejdź na stronę

Jest to niezwykle ważne, aby po kilku miesiącach prowadzenia firmy nadal mieć z niej satysfakcję. Natomiast handel to bardzo szerokie pojęcie, ponieważ trzeba ustalić zakres sprzedaży towarów, ilość, cenę, a nawet znaleźć miejsca producenckie lub hurtowe. Przy sprzedaży alkoholu należy liczyć się z dodatkowymi opłatami, jaką jest choćby akcyza. Towary sprowadzane z zagranicy to koszty dowozu, marże, cło, a nawet koszty wymiany walut. Handel może sprawdzić się w miejscowościach małych, z ograniczoną dostępnością do lepszej jakości towarów. Coraz więcej osób kieruje się pomysłem biznesu internetowego, który również ma przyszłość. Z czasem można połączyć obraz rodzaje, aby mieć więcej klientów.

Działalność jednoosobowa a spółka

Przedsiębiorca musi dokonać nie tylko wyboru profilu działalności, ale również jej formy pod względem księgowym. W Polsce są 2 możliwości, mianowicie można prowadzić firmę jednoosobową lub spółkę. Pierwsza forma jest łatwa pod każdym względem, zarówno prowadzenia, jak i poniesionych kosztów. Natomiast spółka wymaga przede wszystkim posiadania zarządu, prowadzenia pełnej księgowości, kapitału początkowego oraz wpisu do KRS. Oprócz tego do wyboru jest kilka rodzajów spółek, m.in. akcyjna, komandytowa, czy z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka polecana jest dla osób mających doświadczenie w biznesie, natomiast początkujący wybierają zazwyczaj działalność jednoosobową.

W każdym momencie można ją przekształcić w spółkę i prowadzić ją nadal, nawet pod tą samą marką. Obie formy mają wiele korzyści, z tym że warto zapoznać się z wymogami prawnymi. Nie każdy profil działalności nadaje się na spółkę, choćby ze względu na charakter, jak na przykład mały sklep osiedlowy. Decyzja zależna jest również od tego, jakie zyski przynosi firma i czy zamiana będzie miała wpływ na dalszy rozwój. Spółki otrzymują większe dotacje, kredyty, dlatego prowadzą je przedsiębiorcy działający na dużą skalę. Prowadząc kilka oddziałów jednocześnie, również warto mieć je pod jednym szyldem tej samej spółki. Firma jednoosobowa natomiast polecana jest osobom, które chcą prowadzić niewielki biznes lub też nie mają czasu, aby zajmować się skomplikowanym kwestiami prawnymi.

Post Comment