Jak przygotować się do przeprowadzki?
Ogólna

Jak przygotować się do przeprowadzki?

Advertisement

Wielu osobom przeprowadzki kojarzą się ze stresem i bałaganem. Okazuje się jednak, że przeprowadzka wcale nie musi być koszmarem o ile podejdzie się do niej z głową. Kluczem do sukcesu jest bowiem odpowiednie przygotowanie.

Na początku trzeba przede wszystkim oszacować ile rzeczy jest do przewiezienia oraz jaka jest ich forma (meble, ubrania, naczynia, książki…). Przyda się to później podczas pakowania. To też dobra okazja do przeglądu swojego dobytku. Niepotrzebne rzeczy warto bowiem wyrzucić. Jeśli podczas przeprowadzki korzysta się  z usług firmy transportowej to dane te przydadzą się także podczas robienia wyceny oraz wyboru odpowiedniego samochodu.

Do pakowania warto przygotować wcześniej odpowiednią ilość kartonów i worków foliowych. Najlepiej oczywiście zapakować wszystko w kartony, gdyż ułatwia to porządkowanie rzeczy oraz ich transport. Nie można jednak przesadzić, bo za ciężki karton może się po prostu rozerwać. Szkło oraz sprzęt elektroniczny warto dodatkowo zabezpieczyć folią bąbelkową. Wskazane jest też oznaczenie takich paczek napisem „Uwaga – ostrożnie”. Duży sprzęt AGD trzeba oczywiście rozmrozić i pozbawić wszelkich elementów ruchomych. Rośliny przewozi się zwykle w osobnych kartonach z otworami umożliwiającymi im oddychanie. Duże meble zabezpiecza się podobnie jak sprzęt gospodarstwa domowego folią. Należy wyjąć też elementy ruchome i pozamykać wszystkie szafki. Nietypowe przedmioty wymagają zwykle specjalnego traktowania. W takiej sytuacji lepiej skorzystać z usług firmy transportowej.

Firmę do przeprowadzki bez problemu znaleźć można w Internecie. Warto też o zdanie popytać znajomych czy rodzinę. Należy przy tym pamiętać, że firma powinna mieć ubezpieczenie oraz odpowiednią licencję. Przewoźnik ma bowiem obowiązek wykupienia specjalnego OC. Ochrona obejmuje odpowiedzialność za utratę lub uszkodzenie powierzonych mu towarów spowodowanych przez przewoźnika. W przypadku przeprowadzki międzynarodowej potrzebne jest też ubezpieczenie OC w ruchu międzynarodowym. Atutem jest oczywiście dodatkowe ubezpieczenie od działalności przeprowadzkowej czy ubezpieczenie ALL RISK, które obowiązuje także w przypadku kradzieży towaru.

Warto też pamiętać, że firma transportowa to nie to samo co firma przeprowadzkowa. Trzeba już na wstępie zaznaczyć czy celem jest tylko sam przewóz rzeczy, a może i pomoc w ich załadunku i rozrachunku. Klient powinien też określić liczbę oraz rodzaj transportowanych przedmiotów. Na cenę wpływ ma m.in. ich ilość oraz to co usługa ma objąć. Niezwykle ważna jest informacja czy w  budynku znajduje się winda czy nie. Niekiedy lepiej zlecić specjalistom nie tylko transport, ale i inne zadania np. wniesienie mebli, ich montaż czy demontaż. Wiele firm przeprowadzkowych do rozliczenia stosuje stawkę godzinową. Czasem stosowana jest też stawka kilometrowa (raczej podczas samej usługi transportowej). W niektórych firmach należy zapłacić również za trasę powrotną samochodu, o co też warto oczywiście już na samym początku zapytać.

Post Comment