Franczyza, czyli pomysł na biznes
Biznes i finanse

Franczyza, czyli pomysł na biznes

Advertisement

Działalność gospodarcza nie musi być jedynie własnym przedsięwzięciem. Można przyłączyć się do firmy posiadającej znaną markę i działać na jej licencji. Z tytułu takiej współpracy obie strony mają korzyści. Dla kogoś, kto chce rozpocząć biznes oparty na franczyzie, cenne będą wszelkie ułatwienia. Franczyzodawca otrzymuje część zysków z działalności franczyzobiorców.

Systemy franczyzowe dla każdego

Korzystne jest to, że otrzymuje się gotowy pomysł na biznes. Trzeba w niego zainwestować, ale i przy własnej działalności potrzebne są pewne nakłady na start. Zaletą jest różnorodność systemów, do których można się przyłączyć. Można poprowadzić lokal gastronomiczny, drogerię, sklep z artykułami dla domu. Na zasadzie franczyzy działają także sklepy spożywcze. Można prowadzić sklepy albo oferować różne usługi. Można będzie przyłączyć się do swojej ulubionej branży czy tej, w której ma się największe doświadczenie. Wkład własny oraz opłaty za licencje to nie zawsze są wysokie koszty. Jeśli kogoś zainteresuje franczyza jako sposób na biznes, to ma duże możliwości w dostosowaniu jej do siebie, swojego doświadczenia, oczekiwań i możliwości. Opcja działania we współpracy ze znaną marką to ułatwienie dla początkującego przedsiębiorcy, a przy tym ma on bogatą ofertę takich systemów do wyboru.

Wejdź na stronę https://franczyzawpolsce.pl/ i przekonaj się, jakie franczyzy są dostępne

Na czym polegają systemy franczyzowe?

Franczyzobiorca może czuć się niezależnym przedsiębiorcą. Wszystko w lokalu należy do niego. Nie jest on też pracownikiem, ale prowadzi firmę i ma do dyspozycji zysk z niej. Nie jest właścicielem marki. Ponosi opłatę i ma możliwość się nią posługiwać. Korzysta jednak z tego, że jest ona znana. Klienci znają ją, więc mają większe zaufanie do nowej działalności, niż gdyby realizowana była pod swoją marką. Korzysta się ze szkoleń, ze wsparcia dotyczącego różnych aspektów prowadzenia firmy i z kampanii marketingowych podejmowanych przez właściciela marki. Jeśli on emituje reklamy, to korzystają z tego wszystkie biznesy działające pod jego szyldem. Oznacza to, że franczyza jest bardziej pewnym biznesem. Ryzyko bankructwa jest mniejsze. Część zysków trafia do franczyzodawcy. Jest on więc zainteresowany tym, by firmom działającym w ramach systemu wiodło się dobrze. Są pewne ograniczenia, wynikające z odgórnych ustaleń np. odnośnie wystroju lokalu czy standardów obsługi klienta.

Dla kogo franczyza to dobry pomysł na biznes?

Każdy przedsiębiorca czerpie korzyści z tego, że jest w systemie franczyzowym. Łatwiej jest wystartować z gotowym pomysłem na biznes niż zaczynać coś swojego. Tym niemniej nawet najlepsze rozwiązanie nie jest dla każdego. Są osoby, które chciałyby wypromować własną markę. Niektórym nie będzie pasować, że franczyza stawia pewne ograniczenia. W ramach własnej działalności można wprowadzać dowolne zmiany. Jeśli dobrze przemyśli się własną działalność i jej opłacalność, to też jest to dobra opcja. Biznes oparty o franczyzę to prostszy sposób na własną działalność, a przy tym pewniejszy. To, co dla kogoś będzie ograniczeniem, ktoś inny uzna za gotowe rozwiązanie, z którego wystarczy tylko korzystać. Przedsiębiorca nie zaczyna działalności sam, ale w połączeniu z większym podmiotem.

Post Comment