Fotografia mebli: dlaczego jest tak ważna?
Dom

Fotografia mebli: dlaczego jest tak ważna?

Advertisement

Fotografia produktów to element szeroko rozumianego marketingu, który bardzo często bywa lekceważony przez sprzedawców. Często wychodzimy z założenia, że pierwszorzędną rolę dla oceny naszego produktu przez klienta odgrywają przede wszystkim parametry o charakterze wymiernym, a więc na przykład warunki cenowe lub specyfikacja konkretnego produktu.

Niestety, praktyka przeważnie negatywnie weryfikuje tego rodzaju podejście. Najlepiej można przedstawić tę kwestię na reprezentatywnym przykładzie, jakim jest fotografia mebli. Przeglądając różnego rodzaju katalogi z meblami nierzadko możemy napotkać na zdjęcia niskiej jakości, stanowiące co najwyżej formę przybliżenia tego, jak wygląda dany produkt, niż jego rzeczywisty, wierny obraz.

Dlaczego prawidłowe, profesjonalne fotografowanie mebli jest tak ważne? I czy naprawdę fotografia mebli może znacząco wpłynąć na ocenę produktu przez klienta, a tym samym również na wyniki sprzedażowe osiągane przez firmę? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej i postarajmy się udzielić odpowiedzi na powyższe pytania.

Fotografia mebli: dlaczego jest tak ważna?

Przede wszystkim należy pamiętać o fundamentalnym a jednocześnie często pomijanym fakcie, że oceny produktu klient dokonuje mniej więcej w przeciągu 4-5 sekund. Nie jest chyba trudno zgadnąć, że główną rolę w tej ocenie odgrywają wrażenia wizualne. Oglądając niskiej jakości, niewiele obrazujące fotografie mebli prawdopodobieństwo, że klient zdecyduje się na ich zakup jest naprawdę niewielkie.

Dlaczego? Przede wszystkim, przysłowiowe pierwsze wrażenie w żadnej mierze nie przykuje jego uwagi: zdjęcia będą prezentować produkty tak naprawdę niczym się nie wyróżniające, nawet jeżeli w rzeczywistości będą to meble charakteryzujące się naprawdę wysoką jakością oraz standardem wykonania. To jednak jeszcze nie wszystko. Warto pamiętać, że fotografia mebli nie służy tylko i wyłącznie do tego, aby w możliwie jak najbardziej wierny i odpowiadający rzeczywistości sposób oddać walory estetyczne danej kanapy, foteli, sofy czy biurka.

Dobra, naprawdę profesjonalna fotografia mebli potrafi również ukazać funkcjonalność fotografowanych przedmiotów. Takie czynniki, jak kąt wykonania zdjęcia, sposób ustawienia mebli do zdjęcia, kolorystyka oraz wyraźność zdjęcia są w stanie zaprezentować dany mebel w pełni, dając klientowi nie tylko obraz jego walorów estetycznych, lecz także funkcjonalności w szerokim znaczeniu tego terminu.

Aby lepiej zrozumieć tę kwestię można tutaj posłużyć się porównaniem do fotografii samochodów. Jak wiadomo, oglądając zdjęcia samochodu zwracamy uwagę również na to, jak prezentuje się na nich funkcjonalność auta. Dobre zdjęcia są w stanie ją zobrazować. Podobnie wygląda to w przypadku fotografii mebli, chociaż jest znacznie trudniejsze do osiągnięcia. Naprawdę profesjonalne fotografowanie mebli powinno przedstawiać je w sposób uwyraźniający najważniejsze z perspektywy klienta zaleta, a więc zarówno szeroko rozumiane walory estetyczne, jak i funkcjonalność.

Szukasz ekskluzywnych wizualizacji? Znajdziesz je na stronie http://foto-meble.pl/ – sprawdź więcej: aranżacje, fotografia studyjna mebli i wiele więcej

Post Comment