Filc – jak i do czego go wykorzystać?
Rozrywka

Filc – jak i do czego go wykorzystać?

Advertisement

Filc to materiał wykorzystywany na wiele różnych sposobów. Sprawdź, jakie zastosowanie znajdzie w twoim domu oraz jaki ozdoby możesz z niego wykonać. Poniżej znajdziesz kilka informacji na ten temat.

Filc to jeden z najstarszych materiałów włókienniczych. Produkowany jest z wełny oraz sierści zwierząt hodowlanych. Obecnie możemy spotkać się również z mieszanką włókien naturalnych oraz sztucznych. Tworzenie tego rodzaju materiału polega na spilśnianiu pod wpływem pary wodnej, czyli moczeniu i ugniataniu włókien, które w efekcie plączą się łącząc się ze sobą w zwartą masę. Filc posiada bardzo dobre cechy izolacyjne – chroni przed wysokimi temperaturami oraz wilgocią, a także jest odporny na drgania.

Wyróżnić można dwa rodzaje filcu – techniczny oraz dekoracyjny. Pierwszy z nich wykorzystywany jest głównie polerowania różnego rodzaju metali czy tworzyw sztucznych. Bywa również popularny w przemyśle obuwniczym, szczególnie do produkcji wkładek do butów. Filc dekoracyjny jest nieco delikatniejszy i może przybierać on różne kolory. Często wykorzystywany jest w dekoratorstwie. Bardzo często stosowany jest również w przemyśle odzieżowym, biżuteryjnym oraz zabawkowym.

Importer artykułów dekoracyjnych Czakos – zobacz przygotowaną ofertę produktów

Ozdoby z filcu

Filcowy materiał możemy kupić w każdym sklepie pasmanteryjnym. Możemy zrobić z niego bardzo ciekawe dekoracje do naszego domu, a także użyć go do wykonania ciekawych zabawek dla dziecka.

Bardzo ciekawym pomysłem jest stworzeni filcowych domków, które możesz ustawić w dowolnym miejscu w swoim mieszkaniu. Wystarczy wyciąć z filcu odpowiedni kształt – w celu możemy skorzystać z narysowanego wcześniej szablonu. Wytnij okna oraz drzwi, a następnie przeprasuj materiał, by był sztywniejszy i lepiej się układał. Kolejnym krokiem będzie zszycie materiału w odpowiedni sposób, a następnie spryskanie lub pomalowanie go krochmalem. Poczekaj do wyschnięcia. W gotowych domkach umieść lampki LED, da to niesamowity efekt. Oczywiście domki to tylko jedna z propozycji.

Bombki choinkowe także mogą być wykonane z filcu. To czego potrzebujesz to sześć kółek wyciętych z filcu, nitka w kolorze filcu, igła, nożyczki oraz wstążka. Wykonanie ozdoby choinkowej jest bardzo łatwe. Należy złożyć wszystkie sześć kółek razem ze sobą, a pomiędzy nie umieścić złożoną na pół wstążkę. Następnie przeszywamy wstążkę przez środek. Następnie pociągnij dwa końce jednego z kółek i zszyj je na środku – w punkcie w którym się ze sobą spotykają. Podobnie zrób z pozostałymi elementami. Bombka powinna przybrać kształt geometrycznych wzorów.

Biżuteria z filcu

Filc to materiał bardzo często wykorzystywany do robienia biżuterii. Robione są z niego kolczyki, naszyjniki czy bransoletki. Wystarczy odrobina czasu oraz kreatywności, aby samodzielnie wykonać, któryś z tych elementów. W sklepie możemy kupić również gotowe filcowe elementy takie jak kuleczki różnej wielkości. Możemy je następnie wykorzystać do wykonania naszyjników czy kolczyków. Ten rodzaj biżuterii pasuje szczególnie do jesiennych oraz zimowych stylizacji.

Post Comment