Dlaczego warto grać w tenisa?
Sport i zdrowie

Dlaczego warto grać w tenisa?

Advertisement

Tenis ziemny przez wielu entuzjastów tej dyscypliny sportowej od wielu już lat jest nazywany sportem na całe życie. Skąd jednak bierze się taka pewność? Co właściwie sprawia, że tenis jest sportem zdecydowanie lepszym od innych? W czym tkwi sekret i tak niesamowita wyjątkowość tej dyscypliny? Warto się temu przyjrzeć z bliska oraz jak najszybciej odwiedzić profesjonalny sklep tenisowy, dostępny na przykład pod adresem http://skleptenisowy24.pl/,  i zakupić w końcu swoją pierwszą rakietę do gry. Nie warto z tym zwlekać.

Tenis ziemny dobry dla ciała

Osoby grające w tenisa regularnie minimum trzy godziny tygodniowo, ale ze stosunkowo umiarkowaną intensywnością, znacząco obniżają ryzyko przedwczesnej śmierci. Mówi się, że nawet o połowę. Taki wniosek wynika z badań przeprowadzonych przez doktora Ralpha Paffenbargera, który w ciągu ostatniego ćwierćwiecza przebadał aż dziesięć tysięcy osób. Z kolei grupa naukowców z Southern Connecticut State University odkryła, że ludzie regularnie grający w tenisa są zdecydowanie bardziej optymistyczni, energiczni i dość często posiadają znacznie wyższą samoocenę. Jednocześnie rzadko cierpią na kliniczną depresję, zdecydowanie trudniej jest ich zdenerwować, a uczucia typu przygnębienie, lęk czy ogólna dezorientacja są im praktycznie obce. Uczeni ze stanu Illinois doszli natomiast do wniosku, że tenis ziemny pomaga w tworzeniu się nowych połączeń w ludzkim mózgu. Wynika to z prostej zależności występującej w tej dyscyplinie sportowej. Tenis wymaga on nas jednocześnie dwóch ważnych rzeczy – zachowania wzmożonej uwagi oraz myślenia taktycznego.

Wielokrotnie pokazano również, że tenis dużo bardziej niż inne sporty przyczynia się do budowania pozytywnych cech osobowości, a rywalizacja na korcie dodatkowo pomaga nam spalić znacznie więcej zbędnych kalorii niż np. jazda na rowerze, bieganie, jazda na rolkach czy nawet ćwiczenia na siłowni.

tenis ziemny

Tenis to także bez wątpienia znacznie większa siła nóg. Niezliczone starty i zatrzymania podczas każdego treningu budują coraz silniejsze mięśnie kończyn dolnych. Poprawia się przy tym także ogólna koordynacja całego ciała, a także kontrola nad mięśniami ruchowymi. Kolejna rozwijana dzięki tenisowi sprawność to również szybkość i przede wszystkim zwinność. Podczas typowej rozgrywki w tenisa trzeba bardzo często zmieniać kierunek poruszania się, niekiedy kilka razy w ciągu zaledwie dziesięciu sekund. Tym samym sport ten pozytywnie wpływa na zmysł równowagi. Aktywność związana z regularnym trenowaniem tenisa ziemnego zdaniem specjalistów powoduje kompleksowe zwiększanie wytrzymałości oraz gęstości kości u bardzo młodych zawodników, natomiast u osób w bardziej zaawansowanym wieku pomaga zwalczać osteoporozę.

Tenis ziemny dobry dla ducha

Istnieje również wiele psychologicznych aspektów gry w tenisa. Wielbiciele tej dyscypliny odznaczają się wysoko rozwiniętą etyką pracy, a regularne treningi pozwalają też rozwijać w sobie dyscyplinę i uczą efektywnej walki z błędami. Grając w parach dość szybko zdobywamy umiejętność kooperacji, ale również rywalizacji w prawdziwym życiu. Budujemy też krok po kroku wytrwałość oraz wytrzymałość. Tenis to także świetny sprzymierzeniec w walce ze stresem. Podczas każdej rozgrywki trzeba się przecież zmierzyć zarówno ze stresem fizycznym, jak i psychicznym oraz emocjonalnym. To z kolei prowadzi do rozwijania zdolności radzenia sobie z sytuacjami stresowymi. Chcąc szybko nauczyć się dobrego i uczciwego współzawodnictwa warto zatem pomyśleć o treningach w parach.

Jak zatem widać tenis to fantastyczne rozwiązanie dla osób praktycznie w każdym wieku. Od najmłodszych dzieci w wieku 4-5 lat, poprzez młodzież szkolną i osoby dojrzałe, a kończąc na seniorach. Nie ulega wątpliwości, że praktycznie każdy etap naszego życia jest równie dobry na to, aby zadbać o odpowiednią kondycję swojego ciała i jednocześnie dać sobie szansę na poznanie tego wspaniałego sportu. Równocześnie warto pamiętać, że nie ma innej, równie wszechstronnej dyscypliny sportu, która równocześnie wspiera rozwój fizyczny, emocjonalny i psychiczny.

Post Comment