Dlaczego i jakim drewnem powinniśmy palić w kominku?
Dom

Dlaczego i jakim drewnem powinniśmy palić w kominku?

Advertisement

Każda osoba, która posiada kominek wie jak ważne jest dobrze zadbać o prawidłowe drewno do palenia. Osoby, które marzą o takim dodatku do swojego mieszkania, także powinny mieć na uwadze informacje na temat konkretnego opału. Wybierając drewno do kominka, warto pamiętać by było one czyste oraz zdrowe.

Sytuacja nie jest tak prosta jak się wydaje. Nie możemy rozpalać w kominku czym chcemy. Błędem jest palenie drewnem, które wcześniej było impregnowane, lakierowane czy pomalowane jakimś innym preparatem. Przed zakupem kominka, lub przed pierwszym jego użyciem, powinniśmy dokładnie dowiedzieć się jakiego rodzaju drewna najlepiej użyć. Inaczej będzie palić się drewno drzew liściastych, a jeszcze inaczej drzew iglastych. Od wybranego rodzaju opału, zależy jaką temperaturę uzyskasz oraz jak długo twój kominek będzie rozpalony.

Warto wiedzieć, że największą wartość opałową posiada drewno liściaste. To ten typ drewna wytwarza największą temperaturę i najdłużej się pali. Najlepsze gatunki, których można używać do palenia w kominku to dąb, brzoza czy buk.
Gatunki iglaste niestety słabo nadają się do palenia, a właściwie nie powinno się używać tego rodzaju opału, ponieważ drewno to wytwarza dużo dymu oraz sadzy, a przez to staje się niezdrowe dla środowiska. Ostatecznym wyjściem będzie połączenie tego gatunku z drewnem liściastym.

Na stronie szalonymax.pl znajdziesz m.in. kominki i piece, urządzenia dźwigowe, różnego rodzaju podesty i wiele innych

Cechy, które musi spełniać drewno kominkowe

Aby drewno, którym chcemy palić w naszym mieszkaniu, było zdrowe i nie wydzielało zanieczyszczeń, powinniśmy dokonać właściwego wyboru. Przed rozpaleniem w kominku warto zapoznać się z regułami palenia oraz z rodzajami drewna, których możemy użyć. Cechy, które musi spełniać drewno kominkowe to właściwa twardość, gęstość oraz suchość. Pamiętajmy także o dobrze dobranym rozmiarze drewna do naszego kominka. Wszystko to będzie decydowało o tym w jaki sposób dany opał będzie się wyczerpywał.
Im drewno będzie suchsze oraz twardsze, tym więcej ciepła będzie oddawać. To bardzo ważne w sytuacji, kiedy kominek w naszym mieszkaniu spełnia funkcje wyłącznie ogrzewającą. Co prawda suche i twarde drewno pali się mniejszym płomieniem, ale za to dwa razy dłużej. Dzięki temu nie musimy często go dokładać.

Warto wiedzieć, że drewno opałowe nie powinno mieć zbyt dużo kory, ponieważ obniża ona moc grzewczą. Ważna jest suchość drewna, ponieważ jeśli opał będzie zbyt mokry, większość energii cieplnej zostanie zużyta na odparowanie tej wilgoci. Poza tym mokre drewno będzie się dymić i wydzielać więcej sadzy. Zadbajmy o to, aby drewno było jak najbardziej świeże. Od tego też zależy w jaki sposób drewno będzie się spalać oraz ile ciepła uzyskamy. Wszystko jednak zależy od gatunku drewna. Inne właściwości będzie posiadało drewno brzozowe, a inne dębowe. Aby drewno zdążyło przeschnąć – po ścięciu powinno być przechowywane pod dachem przez około dwa lata. Można wykorzystać je szybciej jeśli suszone jest w specjalnych miejscach, przeznaczonych do tej czynności.

One Comment

Post Comment